IT történet – júliusban történt

IT történet blog bejegyzés sorozatunkban válogatunk a júliusban történt események közül – bármikortól napjainkig. A főbb témakörök: IT általában, számítástudomány, hardver, szoftver, platform, szoftverfejlesztés, játékprogramok, híres informatikusok, kibernetikusok, feltalálók, IT hírek, technológiai mérföldkövek. Természetesen nem törekedhetünk a teljességre, pusztán érdekességeket említünk röviden, tömören, amit illik tudni a szakterület iránt érdeklődőknek.


1999. július 1-jén, 22 éve történt:
A zenemegosztás kezdete. A Napster első béta változata illegális fájlcserélőként jelent meg. Shawn Fanning nevéhez fűződik.


1997. július 4-én, 24 éve történt:
A Mars Pathfinder – a Mars-kutatás egyik legsikeresebb űrszondája – leszállt a Mars felszínére és legördült róla a talajra a Sojourner marsautó.


1994. július 5-én, 27 éve történt:
Jeff Besos megalapítja az Amazon.com-ot – saját garázsában. Az online könyváruházként indult vállalkozás azóta az egyik legnagyobb internetes kereskedelmi céggé vált.


2003. július 8-án, 18 éve történt:
A Magyar Wikipédia napja. A Wikipédia magyar változata új verziójú programmal a hu.wikipedia.org címen történő elindításának emlékére jött létre.


2011. július 8-án, 10 éve történt:
Picaboo néven elindult a Snapchat multimédiás üzenetküldő alkalmazás, amelyen a a képek és üzenetek csak rövid ideig elérhetők, majd eltűnnek és elérhetetlenné válnak.


1982. július 9-én, 39 éve történt:
A Disney kiadta Tron, avagy a számítógép lázadása címmel az első mainstream filmet, amely kiterjedt számítógéppel generált grafikákat és speciális effektusokat használt.


1856. július 10-én, 165 éve történt:
Megszületett Nikola Tesla, aki a világ egyik legjelentősebb és leghíresebb tudósa és feltalálója volt, tevékenységét elsősorban az elektromosság, mágnesség és gépészet területén fejtette ki.


1995. július 12-én, 26 éve történt:
Tatu Ylönen, a Helsinki Műszaki Egyetem kutatója freeware-ként közzéteszi a Secure Shell (SSH) kriptográfiai hálózati (biztonsági) protokoll első verzióját.


2018. július 17-én, 3 éve történt:
Az emodzsi világnapja. Az Apple bejelentette, hogy 70 újabb emodzsit ad a rendszeréhez, melyek között ott lesznek a régóta várt vörös hajú, ősz hajú, hullámos hajú és a kopasz emodzsi is.


1968. július 18-án, 53 éve történt:
Létrejött az Intel Corporation amerikai vállalat, amely elsősorban mikroprocesszorairól ismert, de gyárt hálózati kártyákat, alaplapi chipkészleteket, videokártyákat és egyéb számítógépes eszközöket is.


1922. július 20-án, 99 éve történt:
Elhunyt Andrej Andrejevics Markov szovjet-orosz matematikus. 1906-ban bevezette a Markov-láncok fogalmát. Ezen alapul a Google PageRank algoritmusa: annak a valószínűségét adja meg, hogy odatalálunk egy weboldalra.


2008. július 25-én, 13 éve történt:
A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) számítógépvírust észleltek. A világűrbe elsőként kikerült W32.Gammima.AG vírus egy űrhajós USB-meghajtójáról két laptopot fertőzött meg. A vírus célja volt ellopni a felhasználók online játékokhoz használt login adatait.


1963. július 26-án, 58 éve történt:
Geoszinkron pályára állt a Syncom-2, az első működőképes, amerikai távközlési műhold. Küldetése különféle kommunikációs tesztek elvégzéséből állt.


2000. július 26-án, 21 éve történt:
Elhunyt John Wilder Tukey amerikai matematikus, statisztikus. A számítógépek alkalmazásának egyik úttörője, ő alkotta meg a „bit” és a „szoftver” kifejezéseket.


2015. július 29-én, 6 éve történt:
Megjelent a Microsoft új operációs rendszere, a Windows 10. Úgy tervezték, hogy ez lesz a cég utolsó operációs rendszere.


Szólj hozzá!